Верховний Суд скасував штраф 108 млн грн, який податківці наклали на "АТБ-маркет"

Все про економіку та фінанси

11.11.2020 Верховний Суд частково задовольнив позов ТОВ "АТБ-маркет" до Офісу великих платників податків ДПС (у справі №160/1553/19) та скасував податкове повідомлення-рішення №0010364611 від 26.12.2018 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 107,7 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, в ході податкової перевірки податківці встановили “факти несвоєчасної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань на загальну суму ПДВ 1,077 млрд грн” (цитата).

Суд першої інстанції (Дніпропетровський окружний адмінсуд), також задовольнивши згадану позовну вимог ТОВ “АТБ-Маркет”, дійшов висновку, що “застосування відповідачем штрафу за порушення строків реєстрації податкових накладних, які не надаються покупцю (отримувачу), в цій спірній ситуації суперечить законодавству та є протиправним” (цитата).

“Враховуючи, що відповідачем не оспорюється факт повного відображення податкових зобов`язань за податковими накладними, зареєстрованими з порушенням строку, в податкових деклараціях з ПДВ ТОВ «АТБ-маркет», жоден з контрагентів позивача не зазнав і не міг зазнати шкоди через невключення сум ПДВ до податкового кредиту, отже позивачем не завдано шкоди ані бюджету, ані контрагентам, штраф за порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН має суто технічний характер, в розглядуваній ситуації накладення відповідачем штрафу в розмірі 107 725 461,68 грн. з урахуванням рішень Європейського суду з прав людини не є пропорційним державним втручанням у право позивача на мирне володіння майном”, - йшлося в рішенні суду першої інстанції від 03.06.2019.

Третій апеляційний адмінсуд у своїй постанові від 23.06.2020 дійшов висновку про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій, але визнав, що спірні податкові накладні підпадають під дію пункту 73 підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в редакції Закону №466-ІХ та зменшив розмір застосованих санкцій до граничного відповідно до вказаної норми.

У свою чергу Верховний Суд вирішив, що “законодавець мав на меті не лише уточнити й розширити перелік випадків, за яких платник податків звільняється від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а й убезпечити платників податків від надмірного тягаря відповідальності, встановленого раніше чинними положеннями п. 1201.2 ст. 120 ПК України, у випадках та за умов, наведених у пункті 73 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України” (цитата).

“Тобто законодавець передбачив ретроспективну дію положень пункту 73, підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в частині порядку застосування штрафів за порушення платниками податку на додану вартість порядку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, за операціями, визначеними таким пунктом, яка проявляється в тому, що такі положення поширюють свою дію на всі штрафні санкції, нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до дати набрання чинності Законом №466-ІХ, у разі, якщо відповідні податкові повідомлення-рішення перебувають у процедурі адміністративного або судового оскарження (без обмеження інстанційності судового розгляду) та грошові зобов`язання за ними не сплачено станом на дату набрання чинності цим Законом.

При цьому, відповідно до вказаних змін, контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку здійснює перерахунок суми штрафу і надсилає (вручає) такому платнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) без вчинення будь-яких додаткових дій з боку контролюючого органу, тобто в силу закону.

Таким чином, з огляду на зміну правового регулювання спірних правовідносин колегія суддів не вбачає підстав для вжиття процесуальних заходів з метою відступу від висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 4 вересня 2018 року у справі №816/1488/17”, - йдеться в постанові суду касаційної інстанції від 11.11.2020.

За даними держреєстру, кінцевими бенефіціарами ТОВ "АТБ-маркет" є Геннадій Буткевич, Євгеній Єрмаков, а також Віктор, Ігор та Ірина Карачун.